logotype
logotype
Σεπτέμβριος 2017
ΚΔΤΤΠΠΣ
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Θέματα για μαθητές

Αθλητικές και άλλες δραστηριότητες μαθητών μας...

Κάποιοι από τους μαθητές μας επιδίδονται σε αθλήματα ή άλλες τέχνες εκτός Σχολείου. Απολαύστε τους.


- ΖΑΡΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ – TAEKWONDO

ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ - ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

BOCCIA

- ΤΥΦΛΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στις 15 Μαρτίου 2015, οι μαθητές μας Τσακίρογλου Μιχ. της Β΄ Τάξης και Λαζαραίος Διον., Ξενιτίδης Νικ., Τράμπας Μιχ. της Α΄ Τάξης κέρδισαν τη 2η θέση Ομαδικού Γυμνασίων στο 12ο Διαδημοτικό (Αιγάλεω-Αγ. Βαρβάρα-Χαϊδάρι) Σχολικό Πρωτάθλημα στο Σκάκι. Μπράβο παιδιά!

Στις 21 Απριλίου 2015, τέσσερις μαθητές μας, οι: Δουΐτση Μαρία (Α΄ Τάξη), Λαζαραίος Διονύσης (Α΄ Τάξη), Μήτσαινα Κων/να (Β΄ Τάξη) και Καραγιαννίδου Σοφία (Γ΄ Τάξη), κάτω από τις οδηγίες της καθηγήτριας των Εικαστικών του Σχολείου μας κας Παπασταμάτη, βραβεύθηκαν με έπαινο στον διαγωνισμό ζωγραφικής ’’Ζωγραφίζοντας την Ευρώπη’’, οργανωμένο από τη μη κερδοσκοπική οργάνωση <<Παγκόσμια Κληρονομιά και Μουσεία>> σε συνεργασία με το Ευρωκοινοβούλιο και το European Museum Forum.

Στις 30 Απριλίου 2015, τρεις μαθήτριές μας της Β΄ Τάξης: Σταυρούλα Πράττη, Ελευθερία Σάνου και Χαρά Ταμπακουλάκη, κάτω από τις οδηγίες των Υπευθύνων Ενδοσχολικής Βίας του Σχολείου μας κας Αδαμοπούλου και κας Κουλέντη, βραβεύθηκαν για την αφίσα τους με σχετικό θέμα στο πλαίσιο ημερίδας οργανωμένης από τη Γ΄Δ/νση Δ.Ε. Αθήνας (βλ. αφίσα εδώ).

Στις 27 Μαρτίου 2016, οι μαθητές μας Τράμπας Μιχ. και  Ξενιτίδης Νικ. της Β΄ Τάξης μαζί με τον Καλή Αντ. της Α΄ Τάξης κέρδισαν τη 2η θέση Ομαδικού Γυμνασίων στο 13ο Διαδημοτικό (Αιγάλεω-Αγ. Βαρβάρα-Χαϊδάρι) Σχολικό Πρωτάθλημα στο Σκάκι. Μπράβο παιδιά!


Εργασίες μαθητών...

Σχολικό Έτος 2012-2013

Βιολογία Α΄Τάξη
(ΔΙΔ. κα. ΜΑΛΤΕΖΟΠΟΥΛΟΥ Λ.)

- Σαρλάνη Ορσαλία (Αναπαραγωγή/Μεταφορά και Αποβολή Ουσιών)

- Σεπετζίδη Ντόρα (Αναπαραγωγή στα Φυτά)

- Σεπετζίδη Ντόρα &Τσιαμάκη Αικατερίνη (Πρόσληψη Ουσιών και Πέψη)

- Σκιαδά Ιωσηφίνα (Αναπνοή)

- Χρηστάκου Έλενα (Αναπαραγωγή στον Άνθρωπο)

- Χρηστάκου Έλενα (Πεπτικό)


Νεοελληνική Γλώσσα Β΄Τάξη
(ΔΙΔ. κα ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡ.)

- Καπερώνης Στέργιος (Η Έννοια της βίας στην Οικογένεια και οι Μορφές της)


Νεοελληνικά Κείμενα Β΄Τάξη
(ΔΙΔ. κα. ΚΟΥΛΕΝΤΗ Μ.)

- Καπερώνης Στέργιος (Μικρασιατική Καταστροφή)

Πληροφορική Β΄Τάξη
(ΔΙΔ. κα. ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΥ Ε.)

- Γιάρ Αφσάντ (Κρίκετ)

- Ζαμπέτας Αντώνης (Ζάκυνθος)

- Ζηρήνη Κωνσταντίνα (Τριτοκοσμικές Χώρες)

- Ιωάννου Ιορδάνης (ΝΒΑ)

- Καπερώνης Στέργιος (Τεχνικά Μέρη Αυτοκινήτου)

- Κασιούρης Βαγγέλης (Παναθηναϊκός)

- Κατσίπης Ιάκωβος - Κεχαγιάς Κωνσταντίνος (Φανατισμός στα Γήπεδα)


ΕΚΦΕ - 17 Μαρτίου 2013 - Γ΄Τάξη
(ΔΙΔ. κ. ΒΟΛΟΥΔΑΚΗΣ Κ. ΚΑΙ κα. ΛΑΜΠΡΟΥ Κ.)

- Συμμετοχή Σχολείου

- Αόρατο Γυαλί

- Αποχρωματισμός Υγρού

- Φωτιά

- Διμεταλλικό Έλασμα

- Επαγωγή

- Κυκλώματα


Εικαστικά
(ΔΙΔ. κα. ΠΑΠΑΣΤΑΜΑΤΗ ΧΡ.)

- Α΄Τάξη

- Β΄Τάξη

- Γ΄Τάξη

- Μάσκες Θεατρικού

Τεχνολογία
(ΔΙΔ. κα. ΒΑΣΙΛΙΔΑΚΗ Σ.)

- Α΄& Β΄ Τάξη

Σχολικό Έτος 2013-2014


Ισ
τορία
(ΔΙΔ. κα. ΦΟΡΤΣΕΡΑ)

Βερεσέ Σοφία (Ελευσίνα)


Πληροφορική Α΄Τάξη
(ΔΙΔ. κα. ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΥ)

-Σταυρούλα Πράττη (Ενδοοικογενειακή Βία)

-Τσουκάλας Βασίλης (Vandalism at the soccer stadiums)

-Ταμπακουλάκη Χαρά (Θεραπευτικά Βότανα)

-Τσακίρογλου Μιχάλης (Πλοία)

-Σάνου Ελευθερία (Τα αξιοθέατα της Γαλλίας)

-Ρήγα Βικτωρία, Συμεωνίδη Εύα (Proper Nutrition)

-Σκουτέρης Ιγνάτιος (The Greek Revolution of 1821)

-Συμεωνίδου Ελένη (Ballet)


Πληροφορική Β΄Τάξη
(ΔΙΔ. κα. ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΥ)

-Πιέρρος Κούρμπελας, Παναγιώτης Κοσμίδης (Ποδόσφαιρο)

-Βέρα Βαΐτση, Τζένη Βαλσάμου (bruno mars)

-Βενετούλιας Φώτης, Βαγγέλη Ευτυχία (Eminem)

-Καλαντζή Δέσποινα-Δανάη, Βερλάτσι Διονύσης (Ivan Miljkovic)

-Κουρουβακάλη Μαργαρίτα, Κουκουλέτσου Ελένη (Ανακύκλωση)

-Αντώνης Κοντοθανάσης, Νίκος Κρανιδιώτης (Sergio Agüero)

-Σοφία Καραγιαννίδου, Ελευθερία Καπελάνου (Σχολική Βία)

-Ηλιάδης Νίκος, Νικηφόρος Ευφραιμίδης (Eminem)

 

Τεχνολογία
(ΔΙΔ. κα. ΒΑΣΙΛΙΔΑΚΗ Σ.)

- Α΄& Β΄ Τάξη


Σχολικό Έτος 2014-2015


Πληροφορική Β΄Τάξη
(ΔΙΔ. κα. ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΥ)

- Βακιρτζόγλου Ελένη, Γεωργακλή Καλλιόπη (Ακτινοβολία κινητών και Υγεία)

- Ζαρκαδούλα Μαρία, Κασκαρίκη Κων/να (Ανακύκλωση)

- Αμβροσιάδου Όλγα, Γιαννοπούλου Νικολέτα (Σκύλος!)

- Γιανναράκης Γεώργιος (MotostormApocalypse Το Παιχνίδι)

- Μπαλάσκα Στέλλα (Ελληνική Διατροφή)

- Νυκταράκη Ματθία (Τα 7 Θαύματα του αρχαίου κόσμου)

- Ξέρα Μαρία (Μουσικά Όργανα)

- Χαμπιλίδης Ευάγγελος (Άγιον Όρος)


Ενδοσχολική Βία-Bullying
(ΔΙΔ. κα. ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΥ & κα. ΚΟΥΛΕΝΤΗ)

- Α' Τάξη

Καβακιώτη Ζωή, Καρβούνη Ελισσάβετ, Κουρουβακάλης Οδυσσέας

Καλαντζή Τζωρτζίνα, Λαζαροπούλου Μαρίνα

- Β' Τάξη

Λευκόπουλος  Ιωάννης, Λούκου Μαρία

Κοντογιάννη Αγγελική, Κοτριώτσιου Νικολέττα-Ελευθερία 


Σχολικό Έτος 2015-2016


Γαλλικά & Ν.Ε. Λογοτεχνία - Συνθετική Εργασία
(ΔΙΔ. κυρίες ΑΓΓΕΛΙΚΟΠΟΥΛΟΥ & ΠΟΥΛΑΚΗ)

Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης


Ιστορία
(ΔΙΔ. κα. ΦΟΡΤΣΕΡΑ)

- Βενετούλια Μαρία & Βουγογιαννοπούλου Μαρία (Ο Μυκηναϊκός Κόσμος)

- Βίγλης Βαρδής (Ιστορία Μινωϊτών)

- Γραμμάτικα Σταυρούλα (Οι Κυκλάδες)

- Καρέγλης Ιάκωβος (Αρχαία Ιστορία-Ολυμπιακή Εκεχειρία)

- Κοϊτσάνος Γεώργιος (Ο Κλεισθένης και η θεμελίωση της Δημοκρατίας)


Λογοτεχνία
(ΔΙΔ. κα. ΦΟΡΤΣΕΡΑ)

- Αλεξίου Ιωάννης & Βίγλης Βαρδής (Πασχαλινά Έθιμα)

- Σταυριανός Ιωάννης (Παιδιά σε εργασία)

- Στόγιας Γεώργιος (Πασχαλινά Έθιμα Καρδίτσας)

- Φωτιάδη Καλλιόπη (Έθιμα Πάσχα).


Εικαστικά
(ΔΙΔ. κα. ΠΑΠΑΣΤΑΜΑΤΗ)

- Α' Τάξη

- Β' Τάξη

- Γ' Τάξη


Σχολικό Έτος 2016-2017

Λογοτεχνία
(ΔΙΔ. κα. ΠΟΥΛΑΚΗ)

Τάξη Α'1

- Αδίκογλου Κωνσταντίνα

- Κοροντζή Χρυσαφούλα Μαρία

- Γκιουλάκη Αικατερίνη, Λευθεριώτη Χρύσα

 


 


Εδώ μπορειτε να βρίσκετε ασκήσεις ανά μάθημα από τους καθηγητές σας...


Σχολικό Έτος 2015-2016


Τεχνολογία
(ΔΙΔ. κα. ΒΑΣΙΛΙΔΑΚΗ Σ.)

-Γ' Τάξη



Επίσης, χρήσιμες ιστοστοσελίδες για εσάς όπως...

www.cyberkid.gr

www.digitalschool.minedu.gov.gr

www.eduportal.gr

http://el.wikipedia.org

www.ert-archives.gr

www.e-yliko.gr

www.i-math.gr

www.saferinternet.gr

www.sch.gr

www.school.gr

www.sxoleio.eu