Εκφοβισμός και το Μοντέλο Μεσολάβησης Συνομηλίκων 2015-2016

ed

Συνεχίζεται για άλλη μια χρονιά στο σχολείο μας το πρόγραμμα: «Εκφοβισμός & το Μεσολάβησης Συνομηλίκων». Στόχος του είναι, οι μαθητές που έχουν επανειλημμένα υποστεί εκφοβισμό(bullying), να απευθύνονται σε εκπαιδευμένους συμμαθητές τους για διαμεσολάβηση (Peer Mediation).

Αρχικά, οι υπεύθυνες καθηγήτριες του προγράμματος Μαρία Μπουρτζίκου και Ευτυχία Παπαδοπούλου, έχοντας ήδη επιμορφωθεί (κατά το σχολικό έτος 2013-14 στο Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη στη Διαμεσολάβηση Συνομηλίκων - PeerMediation), ενημέρωσαν και προσκάλεσαν όλους τους μαθητές του σχολείου για να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους. Η ιδιαιτερότητα του προγράμματος είναι ότι απαιτεί συγκεκριμένο αριθμό μαθητών με ορισμένα χαρακτηριστικά, για να προχωρήσουν στην επόμενη φάση. Γι? αυτό, τελικά γίνεται επιλογή και με βάση αυτή προχωρούν στην εκπαίδευση.

Στην εκπαίδευσή τους οι μεσολαβητές, μαθαίνουν θεωρητικά και πρακτικά τα στάδια της μεσολάβησης. Έτσι μαθαίνουν να βοηθούν και να βοηθιούνται, αποκτούν στάσεις ζωής με βασικά χαρακτηριστικά την αλληλεγγύη και το σεβασμό στη διαφορετικότητα. Οι μαθητές, μπορούν να επικοινωνούν με τους μεσολαβητές, είτε προσωπικά είτε ανώνυμα μέσω ενός γραμματοκιβωτίου που υπάρχει έξω από την αίθουσα Μεσολάβησης. Κι εμείς από την πλευρά μας, θέλουμε να ευχαριστήσουμε τους μαθητές ? μεσολαβητές που συμμετείχαν με επιτυχία στο πρόγραμμα, τη σχολική κοινότητα που το αποδέχτηκε και να καλωσορίσουμε τους νέους εκπαιδευόμενους.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες

Μαρία Μπουρτζίκου