ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

Μέτρηση σφυγμού :

Με τα 3 μεσαία δάκτυλα του ενός χεριού ακουμπάμε τον καρπό του άλλου στην ευθεία του αντίχειρα.

ΚΑΡΠΑ (καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση) :

Κουνάμε το άτομο από τους ώμους, του φωνάζουμε αν είναι καλά.

Πλησιάζουμε το μάγουλό μας στο στόμα του, για να δούμε αν αναπνέει.

Ελέγχουμε αν έχει σφυγμό.

Ανασηκώνουμε το κεφάλι του προς τα πίσω και τραβάμε το πηγούνι προς τα κάτω.

Ανοίγουμε το στόμα του και πιέζουμε τα μαλακά πλευρά της μύτης του με τα 2 δάχτυλά μας.

Εμφυσούμε μέσα στο στόμα του 2 φορές, με χρονική διαφορά 1 λεπτού (για να αποφύγουμε μετάδοση νοσημάτων, βάζουμε γάζα πάνω στο στόμα του θύματος).

Πιέζουμε 30 φορές το στήθος του, στο κατώτερο σημείο του στέρνου, με τις παλάμες μας (κυρίως στο σημείο του καρπού) τη μία πάνω στην άλλη και τους αγκώνες τεντωμένους.

Επαναλαμβάνουμε 2 αναπνοές με 30 πιέσεις.

Όταν δούμε το στήθος του να αναπνέει, βάζουμε το δεξί του χέρι λυγισμένο δίπλα στο κεφάλι του, το αριστερό του χέρι κάτω από το δεξί μάγουλο και το γυρίζουμε στο δεξί πλάι με το αριστερό πάνω πόδι λυγισμένο προς τα πίσω (θέση ανάνηψης).

Εγκεφαλικό επεισόδιο :

Για να το επιβεβαιώσουμε, ζητάμε από το άτομο να χαμογελάσει ή να πει μία απλή φράση ή να σηκώσει τα χέρια του ή να βγάλει τη γλώσσα του (για να δούμε αν πηγαίνει στη μία ή την άλλη πλευρά0.

Πνιγμός από τροφή :

Το άτομο σκύβει προς τα εμπρός και το κτυπάμε 5 φορές, ανάμεσα στις δύο ωμοπλάτες, με το χέρι μας να γλιστράει από τον καρπό μας προς τα εμπρός.

Αν δεν έχουμε αποτέλεσμα, αγκαλιάζουμε το άτομο από πίσω και πιέζουμε το πλαϊνό μέρος της μπουνιάς μας στην άκρη του θώρακά του (ανάμεσα στο κατώτατο σημείο του στέρνου και τον ομφαλό) προς τα μέσα και επάνω.

Αν αυτός που πνίγεται είναι μόνος ασκεί αυτή την πίεση χρησιμοποιώντας μία καρέκλα.

Κομμένο μέλος :

Το τυλίγουμε σε γάζα και το βάζουμε σε σακούλα.

Όλο αυτό σε σακούλα με πάγο.

Μελανιά :

Το σκέλος με τη βλάβη τοποθετείται λίγο πιο ψηλά από το ύψος της καρδιάς.

Βάζουμε πάγο πάνω από χαρτί ή ύφασμα.

Διάστρεμμα :

Εμφανίζεται και πρήξιμο.

Τοποθετούμε πάγο για να ελαττώσουμε πόνο και πρήξιμο.

Το δένουμε, όχι πολύ σφιχτά, με ελαστικό επίδεσμο και το τοποθετούμε πιο ψηλά.

Κάταγμα :

Παραμορφώνεται το σκέλος και δεν έχει την κανονική του κατεύθυνση.

Μπορεί να πρηστεί και να μελανιάσει. Πιθανή ζαλάδα.

Ακινητοποιούμε με νάρθηκα.

Γαστρορραγία :

Σκούρο αίμα από το στόμα.

Αιμορραγία :

Κόκκινο αίμα, αρτηριακή. Πιο ροζ, φλεβική.

Δε βγάζουμε τυχόν γυαλιά ή άλλο αντικείμενο από την πληγή, για να μην επιδεινώσουμε την αιμορραγία.

Πιέζουμε με το χέρι πάνω σε μία γάζα για 10΄-15?. Αν χρειαστεί, βάζουμε και αιμοστατικό σπρέι.

Καθαρίζουμε με οξυζενέ και βάζουμε γύρω από την πληγή betadineoxysep αν έχουμε υποθυρεοειδισμό).

Ακουμπάμε γάζα και δένουμε με επίδεσμο.

Εσωτερική Αιμορραγία :

Αμέσως μελανιά μετά το χτύπημα.

Πρόσωπο ωχρό, εφίδρωση.

Αν, παύοντας να πιέζουμε το νύχι, αυτό δεν ξαναπαίρνει το ροζ χρώμα του.

Ρινορραγία :

Σκύβουμε και πιέζουμε με τα 2 δάχτυλα στα μαλακά μέρη της μύτης, για 5-10΄.

Αν επιμένει, βάζουμε στο ρουθούνι γάζα με οξυζενέ.

Ηλίαση :

Το άτομο που υποφέρει τοποθετείται σε καθιστή ή πλάγια θέση.

Κρύες κομπρέσες στο κεφάλι, στις μασχάλες και στο εσωτερικό των μηρών.

Έγκαυμα :

Σε νερό για 10΄ (όχι οδοντόκρεμα).

Μετά, γάζα fucidin. Από πάνω, γάζα κανονική.

Δε σπάμε τις φυσαλίδες.

Φωτιά :

Ρίχνουμε στον πάσχοντα νερό, τον κυλάμε στο χώμα, τον τυλίγουμε με κουβέρτα.

Τον κρατάμε ζεστό.

Λιποθυμία :

Όταν αισθανόμαστε ότι θα συμβεί, σκύβουμε το κεφάλι ανάμεσα στα πόδια.

Δίνουμε ζάχαρη.

Βάζουμε το άτομο στο πλάι, ώστε να αποφύγουμε την εισρόφηση.

Σηκώνεται μετά από 15΄.

Αν το χρώμα του προσώπου είναι κόκκινο (εσωτερική αιμορραγία), δε σηκώνουμε τα πόδια του ατόμου.

Διάσειση :

Ο ασθενής έχει ζαλάδα-ναυτία-τάση για εμετό-εφίδρωση-υπνηλία.

Ακινητοποιούμε το κεφάλι του, λίγο πιο ψηλά.

Τον κρατάμε ξύπνιο για 3 ώρες και μετά βγάζουμε ακτινογραφία.

Δηλητηρίαση :

Συμπτώματα: διάρροια, εμετός, πόνος στο στομάχι.

Δεν προκαλούμε εμετό, αν το άτομο έχει καταπιεί κυρίως οξύ.

Σε διαφορετική περίπτωση, προκαλούμε εμετό με το δάχτυλο ή δίνουμε σιρόπι ιπεκακουάνας.

Αλλεργικό σοκ(συμπτώματα στο δέρμα, αναπνευστικό, πεπτικό, κυκλοφορικό)

Ένεση αδρεναλίνης (Anapen)-για παιδιά με βάρος > των 20 kg 0,3 mg: έξω επιφάνεια μηρών, πιέζω το κόκκινο κουμπί και αφήνω μετρώντας μέχρι το 10. Μπορεί να επαναληφθεί με μεσοδιαστήματα 5-10 λεπτών (μέχρι 3 φορές) μέχρις ότου σταθεροποιηθεί η κατάσταση του παιδιού.

Αλλιώς, ΚΑΡΠΑ (καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση).

Άσθμα :

Εισπνοές Aerolin(μέσω αεροθαλάμου με επιστόμιο): 4 ψεκασμοί, ως εξής: 1 ψεκασμός και 5 εισπνοές κάθε φορά.

Ποτέ κορτιζόνη στο σχολείο.

Όχι ασπιρίνη για παυσίπονο.

Εμβολιασμός τετάνου (τριπλό) κάθε 10 χρόνια.

ΕΠΙΛΗΨΙΑ

Η επιληψία είναι μία συχνή νόσος του εγκεφάλου, που μπορεί να προέρχεται από ενδοκρανιακές ή εξωκρανιακές αιτίες. Χαρακτηρίζεται από επεισόδια, τα οποία τείνουν να είναι επαναλαμβανόμενα και στα οποία υπάρχει διαταραχή στην κίνηση, αίσθηση (πιθανή ακράτεια ούρων και κοπράνων), συμπεριφορά και συνείδηση (απώλεια συνείδησης).

Παράγοντες εμφάνισης κρίσης

i. Έλλειψη ύπνου ή τροφής

ii. Συναισθηματικό stress (πλήξη ή υπερδιέγερση)

iii. Μείωση ή διακοπή της φαρμακευτικής δοσολογίας