Δράσεις Εντός Σχολείου 2011-2012
24/10/11

Οι Α΄και Β΄Τάξεις ενημερώθηκαν πάνω σε θέματα Πρώτων Βοηθειών από την κα. Σαμαρά, εθελόντρια επισκέπτρια υγείας του Δήμου Αιγάλεω.

25/10/11

Ανάλογη ενημέρωση της Γ΄Τάξης.

4/11/11

Όλες οι τάξεις ενημερώθηκαν σχετικά με την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου από τον γιατρό κ. Κορμά. Οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας ενημερώθηκαν πάνω σε θέματα Πρώτων Βοηθειών από την κα. Σαμαρά, εθελόντρια επισκέπτρια υγείας του Δήμου Αιγάλεω.

16/11/11

Στο πλαίσιο συνάντησης με κηδεμόνες της Α΄ Τάξης, οι κυρίες Λυμπέρη και Πρωτοψάλτη του κέντρου πρόληψης ΑΡΗΞΙΣ, που εδρεύει στο Αιγάλεω, μίλησαν στους γονείς για θέματα Ενδοσχολικής Βίας.

14/12/11

Τα απόγευμα, κηδεμόνες των μαθητών του Σχολείου ενημερώθηκαν πάνω σε θέματα Εξάρτησης από τις κυρίες Λυμπέρη και Πρωτοψάλτη του κέντρου πρόληψης ΑΡΗΞΙΣ, που εδρεύει στο Αιγάλεω.

21/12/11

Με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, πραγματοποιήθηκε Χριστουγεννιάτικο Παζάρι, τα έσοδα του οποίου θα προσφερθούν, κυρίως, στο ίδρυμα ΚΙΒΩΤΟΣ του Κολωνού.

23/12/11

Η Γ΄ Τάξη ενημερώθηκε από ψυχολόγους πάνω σε θέματα ασφαλών διαφυλικών σχέσεων.
Μικροί μαθητές από το όμορο 9ο Νηπιαγωγείο μάς επισκέφθηκαν, για να μας πουν τα Κάλαντα.

11/1/11

Ξεκίνησε το Τμήμα Ένταξης στο Σχολείο μας, καταρχάς, για τα φιλολογικά μαθήματα.

27/1/11

Στα τμήματα Γ1 Γ2 μίλησαν για το κάπνισμα οι κυρίες Λυμπέρη και Πρωτοψάλτη του κέντρου πρόληψης ΑΡΗΞΙΣ, που εδρεύει στο Αιγάλεω.

31/12/11

Οι ίδιες κυρίες μίλησαν για το κάπνισμα στα τμήματα Γ3 και Γ4.

6/2/12

Αρχή της ομάδας αυτογνωσίας <<ΝΙΚΑΜΕ ΤΗ ΦΟ-ΒΙΑ>>, μία προσπάθεια εξάλειψης της ενδοσχολικής βίας, με την εθελοντική προσφορά των κυριών Λυμπέρη και Πρωτοψάλτη του κέντρου πρόληψης ΑΡΗΞΙΣ, που εδρεύει στο Αιγάλεω.
Οι συναντήσεις της συγκεκριμένης ομάδας ολοκληρώθηκαν στις 2/4/12.

Δείτε την αφίσα-μήνυμα της ομάδας εδώ.

13/12/12

Το απόγευμα, στο Αμφιθέατρο του Σχολείο, ο Σύλλογος Ποντίων Ο ΚΑΥΚΑΣΟΣ έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα του.

14/02/12

Όλες οι Τάξεις του Σχολείου ενημερώθηκαν από δύο ψυχολόγους της ΕΨΥΠΕ (Εταιρία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου) σχετικά με την ανοικτή γραμμή σε προβλήματα εφήβων.

24/12/12

Τελευταία Παρασκευή της Αποκριάς και στο Σχολείο είχαμε τρελό γλέντι με Θεατρικά Δρώμενα, αυτοσχέδιες Μιμήσεις καθηγητών από μαθητές, Τραγούδια και, βέβαια, Χορό.

Δείτε φωτογραφίες εδώ.

6/3/12

Ημέρα κατά της Ενδοσχολικής Βίας. Μίλησαν στους εκπαιδευτικούς σχετικά με το θέμα ο κ. Παναγιωτακόπουλος, ψυχολόγος στην κοινωνική υπηρεσία του Δήμου Αιγάλεω και η κα. Μακρή, σύμβουλος Οικιακής Οικονομίας και δρ. ψυχολογίας.

12/3/12

Το Σχολείο μας επισκέφθηκε ομάδα του Νοσοκομείου Παίδων Αθηνών Π. και Α. Κυριακού, στο πλαίσιο έρευνας, που διεξάγεται για την αντιμετώπιση της παιδικής παχυσαρκίας (συνεργασία Υπ.Π.Δ.Β.Μ.Θ. και Υπουργείου Κοινωνικής Αλληλεγγύης). Η έρευνα ολοκληρώθηκε στις 14/3/12.

22/3/12

Πασχαλινό παζάρι με πρωτοβουλία του τμήματος Γ2. Τα έσοδα θα προσφερθούν στο Παιδικό Χωριό στη Βάρη.

5/4/12

Μαθητές από το όμορο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. μάς επισκέφθηκαν για να μας τραγουδήσουν τα κάλαντα του Λαζάρου.

25/4/12

Πραγματοποιήθηκε Ημιτελικός Αγώνας Ποδοσφαίρου ανάμεσα στην ομάδα του Σχολείου μας και την αντίστοιχη του 9ου Γυμνασίου Αιγάλεω. Ο αγώνας έληξε με νίκη του Σχολείου μας!

16/5/12

Ημέρα αφιερωμένη σε αθλητικές δραστηριότητες: στο ποδόσφαιρο, η Γ΄ Τάξη νίκησε τις Α΄ και Β΄, ενώ, στο μπάσκετ, οι Α΄ και Β΄ Τάξεις νίκησαν τη Γ΄.

Το ίδιο βράδυ, με μία διαφορετική στο είδος της και άκρως εμπνευσμένη εκδήλωση, η Πολιτιστική Ομάδα της Εφημερίδας του Σχολείου μάς παρουσίασε τη δουλειά της.
Μία άποψη για το γενικότερο πνεύμα της εν λόγω δουλειάς μπορείτε να έχετε μέσω της σχετικής πρόσκλησης εδώ.

22/6/12

Το βράδυ, η Περιβαλλοντική Ομάδα του Σχολείου μας παρουσίασε τη δουλειά της με θέμα <<ΕΛΙΑ, Ο ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΣ ΚΑΡΠΟΣ>>. Τόσο τα πολυάριθμα έργα της συγκεκριμένης ομάδας όσο και τα ποικίλα εδέσματα, τα οποία είχαν ετοιμάσει οι μητέρες του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων μετέτρεψαν τη βραδιά σε μία εκδήλωση αγροτοτουριστικού ενδιαφέροντος.

Γεύση από την εκδήλωση μπορείτε να πάρετε εδώ.

23/6/12

Στην αυλή του 5ου Γυμνασίου, πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος πλέον - Αποχαιρετιστήριος Χορός του Σχολείου, οργανωμένος από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.

Πίσω στις Δράσεις 2011-2012...