Δράσεις Εκτός Σχολείου 2012-2013
12/10/12

Όλη η Γ΄ Τάξη επισκέφθηκε την Έκθεση Φυσικών Επιστημών στο Ε.Κ.Φ.Ε. Αιγάλεω.

28/11/12

Πραγματοποιήθηκε σχολικός περίπατος στο Μεγάλο Πεύκο.

18/1/13

Οι μαθητές της θεατρικής ομάδας του Σχολείου μας παρακολούθησαν το έργο <<ΟΛΙΒΕΡ ΤΟΥΪΣΤ>> στο Θέατρο Τέχνης.

25/1/13 Η Διευθύντρια και μαθητές τους τμήματος Α3 παραβρέθηκαν στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας στο γειτονικό 4ο Κ.Α.Π.Η. Αιγάλεω.
6/2/13

Οι μαθητές της Γ΄ Τάξης του Σχολείου μας παρακολούθησαν το έργο <<ΑΝ ΕΣΥ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ>> στο Θέατρο ΑΚΑΔΗΜΕΙΑ.

11/2/13

Το τμήμα Α3 επισκέφθηκε το όμορο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ., προκειμένου να παρακολούθηση ημιτελικό αγώνα BOCCIA.

Η ομάδα του πολιτιστικού προγράμματος «Του νερού τα παραμύθια, δέκα μύθοι και μια αλήθεια» επισκέφθηκε τις εγκαταστάσεις της εφημερίδας ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ.

12/2/13

Ίδια επίσκεψη του Α3 στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. για τη β΄ φάση του ίδιου ημιτελικού.
Το τμήμα Β2 παρακολούθησε την ταινία <<ΝΙΚΟΣΤΡΑΤΟΣ>> στον κινηματογράφο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ στον Κορυδαλλό
.

19/2/13

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας, οι μαθητές των τμημάτων Β1 και Β4 επισκέφθηκαν την εταιρεία ROLCO-ΒΙΑΝΙΛ Α.Ε.

21/2/13

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας, οι μαθητές των τμημάτων Β2 και Β3 επισκέφθηκαν την εταιρεία ROLCO-ΒΙΑΝΙΛ Α.Ε.

26/2/13

Η Α΄ Τάξη επισκέφθηκε το Ιστορικό Κέντρο Μηδικών και Αρχαϊκών Πολέμων στον Μαραθώνα, τον Τύμβο του Μαραθώνα και το Φράγμα της ομώνυμης Λίμνης.
Η θεατρική ομάδα παρακολούθησε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα <<Βήμα-Βήμα στη Σκηνή>> στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών.

28/2/13

Τα τμήματα Α1 και Α3 παρακολούθησαν τον τελικό αγώνα του πρωταθλήματος BOCCIA στο όμορο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.

5/3/13

Η ομάδα του πολιτιστικού προγράμματος «Του νερού τα παραμύθια, δέκα μύθοι και μια αλήθεια» επισκέφθηκε το Αρχαιολογικό Μουσείο της Αθήνας για να γνωρίσει τον Υπολογιστή των Αντικυθήρων. Η ξενάγηση προσφέρθηκε στους μαθητές μας με έξοδα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.
Δύο μαθήτριες από την ίδια ομάδα, οι Ελένη Χρηστάκου και Ιωάννα Παρλιάρου-Λαζάρου της Α΄ Τάξης, συμμετείχαν στο 14ο Μαθητικό Συνέδριο για το Νερό, που πραγματοποιήθηκε στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων.

2/4/13 Πραγματοποιήθηκε η φετινή μονοήμερη εκδρομή του Σχολείου μας στην Αρχαία Κόρινθο και στο Ξυλόκαστρο.
4/4/13

Η Α΄ Τάξη επισκέφθηκε την έδρα της Action Aid, όπου οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν σχετικά με το πρόγραμμα <<Κάνω το Δίκαιο Δικαίωμα>>.

12/4/13

Το τμήμα Β3 παρακολούθησε στο Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο εκδήλωση σχετική με την αναβίωση των Ολυμπιακών Αγώνων στο πλαίσιο της Ημέρας Ολυμπιακής Παιδείας.

17/4/13

Μαθητές της Γ΄ Τάξης συμμετείχαν με πειράματά τους στην Έκθεση Φυσικών Επιστημών που πραγματοποιήθηκε στο Ε.Κ.Φ.Ε. Αιγάλεω (υπεύθυνοι καθηγητές: κ. Βολουδάκης, κα. Λάμπρου).

18-20/4/13

Στο πλαίσιο του προγράμματος <<Η ΝΗΣΙΩΤΙΚΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ & Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ>>,  πραγματοποιήθηκε στη Ζάκυνθο η 3ήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Γ΄ Τάξης. Οι λίγες δύσκολες στιγμές της πέρασαν σε δεύτερη μοίρα, εφόσον οι συμμετέχοντες μαθητές/τριες παρουσίασαν δύο βασικά χαρακτηριστικά, τα οποία συμβάλλουν στην επιτυχία ενός τέτοιου εγχειρήματος: δεν μεμψιμοιρούσαν για τίποτα σχεδόν και ήταν πάντοτε υπάκουοι στις παρατηρήσεις των συνοδών καθηγητών. Τους ευχαριστούμε για αυτό. Μπράβο σας παιδιά!!

25-4-13

Η Β΄ Τάξη επισκέφθηκε το Βυζαντινό Μουσείο και παρακολούθησε το πρόγραμμα <<Με τα μάτια της ψυχής των Βυζαντινών>>.

17-6-13

Στο αμφιθέατρο του Πνευματικού Κέντρου Γ.ΡΙΤΣΟΣ του Δήμου μας, πραγματοποιήθηκε η δεύτερη παράσταση του θεατρικού έργου <<ΟΔΥΣΣΕΒΑΧ>>. Ακολούθησαν παραδοσιακοί χοροί από την Ηπειρωτική Ελλάδα, την Κρήτη και τον Πόντο. Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτές: κα. Παπασπηλίου Ελ.-καθηγήτρια ΠΕ11 του Σχολείου μας, κ. Κλεισαρχάκη Ανδρέα-πρόεδρο του Συλλόγου Κρητών Αιγάλεω, καθώς και τους δύο Συλλόγους Ποντίων της περιοχής μας (ΚΑΥΚΑΣΟΣ του Αιγάλεω & ΦΑΡΟΣ της Αγ. Βαρβάρας). Η επιτυχία ήταν τέτοια που το κοινό δεν ήθελε να εγκαταλείψει την αίθουσα!!

Πίσω στις Δράσεις 2012-2013...