Δράσεις Εκτός Σχολείου 2015-2016
23/10/15

Το πρωί, η Διευθύντρια κα. Σταυροπούλου μαζί με μαθητές της Α΄ και Β΄ Τάξης παραβρέθηκαν στην εκδήλωση του 4ου Κ.Α.Π.Η. Αιγάλεω ενόψει της επετείου της 28ης Οκτωβρίου. Δείτε φωτογραφία εδώ.

20/11/15

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας, τα τμήματα Β1 και Β3 επισκέφθηκαν τη Βιομηχανία της ΔΕΛΤΑ.

25/11/15

Η Σημαία και οι παραστάτες μαθητές του Σχολείου μας παραβρέθηκαν στον όμορο Ιερό Ναό τιμώντας τον εορτασμό της μνήμης της Αγίας Αικατερίνης.

26/11/15

Πραγματοποιήθηκε περίπατος όλου του Σχολείου στον Ωρωπό.

27/11/15

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας, τα τμήματα Β2 και Β4 επισκέφθηκαν τη Βιομηχανία της ΔΕΛΤΑ.

28/11/15

Μικρή αντιπροσωπεία όλων των τάξεων του Σχολείου μας συμμετείχε-με μεγάλη επιτυχία- στην εθελοντική δράση του Δήμου Αιγάλεω «Κοινωνικό Παντοπωλείο» έξω από το σούπερ μάρκετ ΓΑΛΑΞΙΑΣ.

4/12/15

Στο πλαίσιο της Ημέρας Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες, το τμήμα Α4 επισκέφθηκε το όμορο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ., προκειμένου να συμμετάσχει σε σχετικές αθλητικές εκδηλώσεις (αυτή τη φορά: Goalball-Ποδόσφαιρο για άτομα τυφλά).

7/12/15

Οι περισσότεροι μαθητές του Σχολείου παρακολούθησαν την κινηματογραφική ταινία «Ο Κύκλος των Χαμένων Ποιητών» σε κινηματοθέατρο της πόλης μας.

17/12/15

Οι μαθητές της Ομάδας Μεσολάβησης Συνομηλίκων επισκέφθηκαν το Ίδρυμα Λασκαρίδη για σχετική ενημέρωση.

21/12/15

Η Διευθύντρια, με αντιπροσωπεία μαθητών, προσέφεραν στην Action Aid είδη απαραίτητα στους πρόσφυγες της Λέσβου, τα οποία συγκεντρώθηκαν από μαθητές του Σχολείου μας.

18/1/16

Μέσα από βιωματικές δραστηριότητες και ξενάγηση, το τμήμα project Γ2 γνώρισε από κοντά την ιστορία του Μπαρουτάδικου.

17/2/16

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία και βραβεύσεις σχολικός περίπατος στο Ολυμπιακό Καμπ στο Μαρούσι.

26/2/16

Η Α΄ Τάξη επισκέφθηκε το Ίδρυμα Λασκαρίδη και είχε ενημέρωση σχετική με της κινδύνους των μέσων κοινωνικής δικτύωσης.

27/2/16

Για δεύτερη φορά, το Σχολείο μας συμμετείχε-με τη βοήθεια εθελοντών μαθητών- στη δράση αλληλεγγύης του Δήμου Αιγάλεω «Κοινωνικό Παντοπωλείο» έξω από το σούπερ μάρκετ ΓΑΛΑΞΙΑΣ.

3/3/16

Η Α΄ Τάξη πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Θησείο και στην Αρχαία Αγορά στο πλαίσιο των μαθημάτων της Ιστορίας και των Αρχαίων Ελληνικών.

Παρουσίαση της επίσκεψης μπορείτε να δείτε εδώ.

8/3/16

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Αρχαίων Ελληνικών, μαθητές της Γ΄ Τάξης παρακολούθησαν την παράσταση «ΕΛΕΝΗ» του Ευριπίδη στο Θέατρο ΚΝΩΣΣΟΣ στην Αθήνα.

15/3/16

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Βιολογίας, μαθητές της Γ΄ Τάξης επισκέφθηκαν το ΕΥΓΕΝΙΔΕΙΟ ΄Ιδρυμα, προκειμένου να γνωρίσουν την ιστορία της εξέλιξης της ζωής μέσα από εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχετικό με το Απολιθωμένο Δάσος της Λέσβου.

18/3/16

Μαθητές μας της Α΄ Τάξης, καθώς και οι μαθητές του φετινού προγράμματος Μεσολάβησης Συνομηλίκων επισκέφθηκαν τον οργανισμό ΦΩΤΟΓΡΑΜΜΑ, προκειμένου να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχετικά με τη Βία και τον Σχολικό Εκφοβισμό.

1/4/16

Πρωταπριλιά και είπαμε να εκδράμουμε σε Ερέτρια-Χαλκίδα!

11/4/16

Τα Β1 και Β4 επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις της ΙΟΝ στο Παλαιό Φάληρο στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας.

12/4/16

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, μαθητές της Β΄ Τάξης παρακολούθησαν την παράσταση «ΤΟ ΚΑΠΛΑΝΙ ΤΗΣ ΒΙΤΡΙΝΑΣ» της Άλκης Ζέη στο Θέατρο ΒΡΕΤΑΝΙΑ στην Αθήνα.

21-23/4/16

Πραγματοποιήθηκε τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Γ΄ Τάξης στη Θεσσαλονίκη.

21/6/16

Η Γ΄ Δ.Δ.Ε. οργάνωσε Ημερίδα κατά της Βίας και του Εκφοβισμού στα Σχολεία στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Γ. ΡΙΤΣΟΣ. Το Σχολείο μας συμμετείχε με το μήνυμα: <<ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ = ΟΧΙ ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ>>.

Φωτογραφία μπορείτε να δείτε εδώ.

22/6/16

Δεύτερη παράσταση του θεατρικού μας έργου Η <<ΧΑΡΤΟΠΑΙΧΤΡΑ>> στον πολυχώρο ΜΟΛΥΒΙ του Δήμου Αιγάλεω.

4-6/7/16

Μαθητές μας της Β΄ Τάξης συμμετείχαν στο πολύ επιτυχημένο πρόγραμμα της Βουλής των Ελλήνων με τίτλο <<Καλοκαιρινό Εργαστήρι Δημοκρατίας>>. Οι μαθητές, μέσα από πλούσια βιωματικά δρώμενα, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τις αρχές της Δημοκρατίας του Χρυσού Αιώνα των Αθηνών, να αντιληφθούν την αξία των δημοκρατικών διαδικασιών όπως η κοινή συμμετοχή στις αποφάσεις, η δυνατότητα ελέγχου της εξουσίας, ο σεβασμός των κανόνων αλλά και των ορίων στην ελευθερία. Ελπίζουμε, με τον τρόπο αυτό, να τους δόθηκαν κίνητρα, ώστε, μελλοντικά, να καταστούν υπεύθυνοι και ενεργοί πολίτες.

Πίσω στις Δράσεις 2015-2016...