Δράσεις Εκτός Σχολείου 2016-2017
3/10/16

Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, όλο το Σχολείο επισκέφθηκε κατασκήνωση στον Κάλαμο Αττικής, όπου πραγματοποιήθηκαν ποικίλες αθλητικές δραστηριότητες.

1/11/16

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας, τα τμήματα Β2 και Β3 επισκέφθηκαν τη Βιομηχανία της ΔΕΛΤΑ.

3/11/16

Ανάλογη εκπαιδευτική επίσκεψη για τα τμήματα Β1 και Β4 του Σχολείου μας.

5/11/16

Αντιπροσωπεία της Α΄ Τάξης του Σχολείου συμμετείχε-με μεγάλη επιτυχία- στην εθελοντική δράση του Δήμου Αιγάλεω «Κοινωνικό Παντοπωλείο» έξω από το σούπερ μάρκετ ΓΑΛΑΞΙΑΣ.

Δείτε φωτογραφία εδώ.

9/11/16

Η πρώτη ομάδα μαθητών του Προγράμματος Φιλοξενίας του Ιδρύματος της Βουλής "βίωσε" στο θέατρο BADMINTON το πρόγραμμα «Διάλογος στο Σκοτάδι».

11/11/16

Μαθητές μας της Γ΄ Τάξης παρακολούθησαν Έκθεση Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικής στο ΕΚΦΕ Αιγάλεω.

13/11/16

Μαθητές του τμήματος Β3 και της Χορωδίας συμμετείχαν με μία εργασία σε μορφή παρουσίασης και με ένα τραγούδι για την Ειρήνη σε εκδήλωση στο Μουσείο της Ακρόπολης οργανωμένη από την Ευρωπαϊκή Ένωση Εκπαιδευτικών με την ευκαιρία της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολείων.

Φωτογραφίες μπορείτε να δείτε εδώ.

Την εργασία των μαθητών μπορείτε να δείτε εδώ.

25/11/16

Η Σημαία και οι παραστάτες μαθητές του Σχολείου μας έδωσαν το παρόν στην πανηγυρική λειτουργία, που τελέστηκε στον όμορο Ιερό Ναό, προς τιμήν της Αγίας Αικατερίνης.

27/11/16

Η δεύτερη ομάδα μαθητών του Προγράμματος Φιλοξενίας του Ιδρύματος της Βουλής παρακολούθησε την παράσταση «ΡΩΜΑΙΟΣ ΚΑΙ ΙΟΥΛΙΕΤΑ ΓΙΑ ΔΥΟ» στο θέατρο ΑΛΦΑ. Απολαυστικό θέαμα !

28/11/16

Η Α΄ Τάξη παρακολούθησε παράσταση σχετική με το μουσικό είδος της Όπερας στο θέατρο ΧΩΡΑ στην Κυψέλη.

30/11/16

Μαθητές της Γ΄ Τάξης του Σχολείου μας, στο πλαίσιο ημερίδας που οργανώθηκε στο ΚΥΒΕ Περιστερίου από τη Δ.Δ.Ε. Γ΄ Αθήνας σε συνεργασία με την Ένωση Ελλήνων Φυσικών, παρακολούθησαν διαλέξεις με θέμα τον <<Μηχανισμό των Αντικυθήρων>> και τους <<Εξωγήινους>>.

5/12/16

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία, το τμήμα Β1 επισκέφθηκε το όμορο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ., προκειμένου να συμμετάσχει σε σχετικές δραστηριότητες.

7/12/16

Στο πλαίσιο του περιπάτου του μήνα, οι περισσότεροι μαθητές του Σχολείου παρακολούθησαν την ευαίσθητη ταινία «Μαθήματα Ζωής» στον κινηματογράφο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ στον Κορυδαλλό.

18/12/16

Μονοήμερη εκδρομή σε Επίδαυρο και Ναύπλιο για 25 μαθητές του Προγράμματος Φιλοξενίας του Ιδρύματος της Βουλής. Δείτε φωτογραφία εδώ.

19/12/16

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, μαθητές της Γ΄ Τάξης παρακολούθησαν την παράσταση «ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ» στο Θέατρο ΣΗΜΕΙΟ στην Καλλιθέα.

22/12/16

Η Α΄ Τάξη ξεναγήθηκε στο Εθνικό και Αρχαιολογικό Μουσείο της Αθήνας.

11/1/17

Στο πλαίσιο του μαθήματος Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ3 επισκέφθηκαν τη Βουλή, προκειμένου να παρακολουθήσουν πρόγραμμα σχετικό με τον Ι. Καποδίστρια.

17/1/17

Στο πλαίσιο του μαθήματος Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, μαθητές των τμημάτων Γ2 και Γ4 επισκέφθηκαν τη Βουλή, προκειμένου να παρακολουθήσουν πρόγραμμα σχετικό με τον Ι. Καποδίστρια.

27/1/17

Μαθητές μας της Γ΄ Τάξης και της Χορωδίας παρακολούθησαν στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών πρόγραμμα σχετικό με το μουσικό είδος της HipHop.

2/2/17

Μαθητές της Β΄ Τάξης επισκέφθηκαν το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού, όπου παρακολούθησαν εκπαιδευτικό, βιωματικό πρόγραμμα με θέμα: «Βυζάντιο, άνθρωποι και επικοινωνία».

5/2/17

Ομάδα μαθητών του Προγράμματος Φιλοξενίας του Ιδρύματος της Βουλής παρακολούθησε την ταινία «ΟΛΙΒΕΡ ΤΟΥΙΣΤ» στον κινηματογράφο Αλκυονίδα.

16/2/17

Τσικνοπέμπτη και παρακολουθήσαμε την προβολή «ΣΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ» στο Πλανητάριο του Ευγενιδείου Ιδρύματος. Επιστρέψαμε στο Σχολείο για το παραδοσιακό τσίκνισμα?

14/3/17

Η Γ΄ Τάξη πραγματοποίησε επίσκεψη στα όμορα 1ο και 2ο ΕΠΑΛ, προκειμένου να ενημερωθεί για τις προοπτικές συνέχισης των σπουδών στην τεχνική εκπαίδευση.

18/3/17

13 μαθητές του προγράμματος του Ιδρύματος της Βουλής παρακολούθησαν την παράσταση «Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ» με έργα του Ά. Τσέχωφ στο Θέατρο Τέχνης.

23/3/17

Η Διευθύντρια και μαθητές της χορωδίας παραβρέθηκαν στη γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου που οργανώθηκε στο 4οΚΑΠΗ Αιγάλεω.

Δείτε φωτογραφία εδώ.

30/3/17

Σχολικός Περίπατος στο αγρόκτημα ΙΑΣΩΝ στο Κάτω Σούλι Μαραθώνα.

25/4/17

Μαθητές μας επισκέφθηκαν το Μουσείο Ηρακλειδών, όπου είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον <<Μηχανισμό των Αντικυθήρων>> (Β΄Τάξη) και το συνδυαστικό θέμα: <<Γεωμετρικοί μετασχηματισμοί και συμμετρία στη Φύση>> και την <<Τέχνη, Λόγος, Αναλογία Χρυσή Τομή>> (Γ΄Τάξη).

4/5/17

Μαθητές μας της Β΄και Α΄τάξης συμμετείχαν στην Ημερίδα Διάχυσης Καλών Πρακτικών και Καινοτόμων Δράσεων των μελών Ο.Δ.Π. (Ομάδων Δράσεων Πρόληψης) της Δ.Δ.Ε. Γ΄Αθήνας του σχολ.έτους 2016-2017, παρουσιάζοντας δρώμενα με θέμα: «Εκφράζω, Κατανοώ και Διαχειρίζομαι τα συναισθήματά μου».

4-6/5/17

Πραγματοποιήθηκε τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Γ΄ Τάξης στα Ιωάννινα.

11/5/17

Στο πλαίσιο της Θεματικής Εβδομάδας, πραγματοποιήθηκε περίπατος πεζή για όλο το Σχολείο σε κοντινό πάρκο. Οι μαθητές συνειδητοποίησαν τα οφέλη της πεζοπορίας ως άσκησης, ψυχαγωγίας και επιλογής στις μετακινήσεις τους.

16/5/17

Πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία και χωρίς κανένα πρόβλημα μονοήμερη εκδρομή στο Ναύπλιο. Ευχαριστούμε τους μαθητές που συμμετείχαν.

25/5/17

Μαθητές μας της Α΄και Γ΄Τάξης συμμετείχαν σε αγώνες μπάσκετ με αντίστοιχες ομάδες του όμορου ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Α΄Βαθμίδας.

16/6/17

Πραγματοποιήθηκε απολογιστική συνάντηση όλων των σχολείων που συμμετείχαν στο <<Πρόγραμμα Φιλοξενίας>> του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων στον εκθεσιακό χώρο της Βουλής στην Αθήνα.

18/6/17

Δεύτερη παράσταση του θεατρικού μας έργου <<Η ΔΕ ΓΥΝΗ ΝΑ ΦΟΒΗΤΑΙ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ>> στον πολυχώρο ΜΟΛΥΒΙ του Δήμου Αιγάλεω.

Πίσω στις Δράσεις 2016-2017...