Δράσεις Εντός Σχολείου 2017-2018
16/12/17

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων οργάνωσε γιορτή στο Αμφιθέατρο του Σχολείου μας.

19/12/17

Οι μαθητές μας της Α΄ και Β΄ Τάξης ενημερώθηκαν πάνω σε θέματα Πρώτων Βοηθειών, Πυροπροστασίας και Σεισμού από μέλη της Ε.Ε.Ε.Δ.Ε.Α. (Ελληνική Ένωση Έρευνας και Διάσωσης Εθελοντών Αττικής).

22/12/17

Η Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης ενημέρωσε σχετικά τους μαθητές μας της Α΄ Τάξης. Το Χαμόγελο του Παιδιού παρέλαβε τρόφιμα που είχαν συγκεντρώσει μαθητές ενόψει των Χριστουγέννων.

Τη δράση μας αυτή επαίνεσε με σχετικό έπαινο.

Η Χορωδία του Σχολείου έψαλλε τα κάλαντα στη Διευθύντρια και στον Σύλλογο Καθηγητών.

Φωτογραφίες μπορείτε να δείτε εδώ

Λιλιπούτειοι μαθητές από το κοντινό μας 9ο Νηπιαγωγείο μάς επισκέφθηκαν για να μας πουν τα κάλαντα, ενόψει των Χριστουγέννων.

15/1/18

Ο κ. Αλεβίζος Στέφανος, Ψυχολόγος του Χαμόγελου του Παιδιού, με εξαιρετικό βιωματικό τρόπο, προσπάθησε να ευαισθητοποιήσει της μαθητές της Α΄ Τάξης στο θέμα της Ενδοσχολικής Βίας.

17/1/18

Ειδικές επιστήμονες του διαδημοτικού Κέντρου ΑΡΗΞΙΣ, χρησιμοποιώντας βιωματικές μεθόδους, μίλησαν για το αλκοόλ στους μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ4.

19/1/18

Ανάλογη ενημέρωση για τα τμήματα Γ2 και Γ3.

22/1/18

Η κα. Πιπεράκη, εκπαιδευτικός-εκπρόσωπος του Δικτύου ΑΡΙΑΔΝΗ, ενημέρωσε τους μαθητές της Β΄ Τάξης πάνω σε θέματα ασφαλούς χρήσης του Διαδικτύου.

26/1/18

Ψυχολόγος του Ινστιτούτου του κ. Ασκητή ενημέρωσε τους μαθητές της Γ΄ Τάξης πάνω σε θέματα του ανθρωπίνου σώματος και της αναπαραγωγικής διαδικασίας.

1/2/18

Μαθητές της Β΄ Τάξης παρακολούθησαν ένα πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα Διαδραστικής Χημείας στο αμφιθέατρο του Σχολείου από μέλη του ΘΕΑΤΡΟΝΙΟΥ.

2/2/18

Ενδοσχολική επιμόρφωση για τους εκπαιδευτικούς του Σχολείου: Ψυχολόγος του Ινστιτούτου του κ. Ασκητή μας ευαισθητοποίησε πάνω στους τρόπους στήριξης μαθητών ΛΟΑΤΚΙ.

9/2/18

Στο πλαίσιο της επίδοσης των ελέγχων προόδου του Α΄Τετραμήνου, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας οργάνωσε ένα πολύ επιτυχημένο παζάρι.

Δείτε φωτογραφία εδώ.

12/2/18

Ο κ. Βενέτης, Υπεύθυνος του ΚΕ.ΣΥ.Π. Αιγάλεω, ενημέρωσε τους μαθητές της Γ΄ Τάξης πάνω σε θέματα Επαγγελματικού Προσανατολισμού.

16/2/18

Στο Αμφιθέατρο του Σχολείου, μετά την 3η διδακτική ώρα, πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη από τη διεύθυνση του Σχολείου αποκριάτικη γιορτή.

Φωτογραφίες μπορείτε να δείτε εδώ

21/2/18

Εκπαιδευτικοί από τα όμορα ΕΠΑΛ και το Ε.Κ. Αιγάλεω ενημέρωσαν τους μαθητές της Γ΄ Τάξης σχετικά με τις προοπτικές συνέχισης των σπουδών τους στην τεχνική εκπαίδευση.

19/3/18

Ενδοσχολική Επιμόρφωση: οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας ενημερώθηκαν από Ειδικούς του ΚΕΘΕΑ πάνω σε θέματα πρόληψης και αντιμετώπισης των εξαρτήσεων.

21/3/18

Το Χαμόγελο του Παιδιού παρέλαβε τρόφιμα και άλλα αντικείμενα που είχαν συγκεντρώσει μαθητές μας ενόψει του Πάσχα.

23/3/18

Πραγματοποιήθηκε εορτασμός της επετείου της 25ης Μαρτίου.

Φωτογραφίες και βίντεο μπορείτε να δείτε εδώ.

7/5/18

Πρώτη μέρα της φετινής Θεματικής Εβδομάδας: προβολή της ταινίας <<CYBERBULLING>> για την Α΄Τάξη - Εξάρτηση από το Διαδίκτυο και της ταινίας <<A STREET CAT NAMED BOB>> - Εξάρτηση από τα Ναρκωτικά για τη Β΄και Γ΄Τάξη.

9/5/18

Τρίτη μέρα της Θεματικής Εβδομάδας: προβολή της ταινίας <<LE CHOCOLAT>> για την Α΄και Β΄Τάξη και της ταινίας <<ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ>> για τη Γ΄Τάξη. Θέμα και των δύο: Η Διατροφή.

15/5/18

Ο κ. Κ. Κωνσταντίνου, εκπαιδευτικός ΠΕ05 & ΠΕ02, εφάρμοσε Βιωματική Προσέγγιση της Ιστορίας με τα τμήματα Γ1 & Γ3, ενώ η συγγραφέας κα. Ελένη Φωτίου παρουσίασε τους κανόνες της Δημιουργικής Γραφής στους μαθητές των τμημάτων Γ2 & Γ4.

Υπεύθυνες της Εταιρίας Κοινωνικής Ψυχιατρικής και Ψυχικής Υγείας στήριξαν ψυχολογικά και έμαθαν τρόπους αντιμετώπισης του άγχους και του φόβου στους μαθητές των τμημάτων Α1 & Α2.

16/5/18

Ανάλογο πρόγραμμα από την Ε.Κ.Ψ.Ψ.Υ. προς τους μαθητές των τμημάτων Α3 & Α4.

25/5/18

Το βράδυ, στο προαύλιο του Σχολείου, πραγματοποιήθηκε -με μεγάλη επιτυχία και πολλές συγκινήσεις- συναυλία από τη Χορωδία μας.

29/5/18

Στο πλαίσιο των Αθλητικών Δραστηριοτήτων του τέλους της σχολικής χρονιάς, η Γ΄ Τάξη αποδείχτηκε η μεγάλη νικήτρια: νίκησε στο ποδόσφαιρο και στο μπάσκετ αγοριών, αλλά και στο βόλλεϋ κοριτσιών! Την ίδια μέρα, είχαμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε έργα μαθητών μας, κατασκευασμένα στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας, στο πλαίσιο αντίστοιχης έκθεσης.

5/6/18

Το πρωί, αποχαιρετήσαμε τη Γ΄ Τάξη που φεύγει από το Σχολείο μας για πιο υψηλούς στόχους. Στους μαθητές επιδόθηκε τεύχος της επετηρίδας του 5ου Γυμνασίου ? έκδοση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Πίσω στις Δράσεις 2017-2018...