Δράσεις Εκτός Σχολείου 2017-2018
2/10/17

Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, πραγματοποιήθηκε περίπατος στο ΕΑΚ του Αιγάλεω, όπου οι μαθητές μας δραστηριοποιήθηκαν σε ποικίλες αθλητικές δραστηριότητες.

7/11/17

Πραγματοποιήθηκε Σχολικός Περίπατος στο Μεγάλο Πεύκο.

15/11/17

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, το τμήμα Γ4 επισκέφθηκε το Ίδρυμα της Βουλής, προκειμένου να παρακολουθήσει πρόγραμμα σχετικό με τον Φεμινισμό.

25/11/17

Αν και Σάββατο, η Σημαία με συνοδεία 8 μαθητών από τις τρεις τάξεις έδωσαν το παρόν στην πανηγυρική λειτουργία, που τελέστηκε στον όμορο Ιερό Ναό προς τιμήν της Αγίας Αικατερίνης.

12/12/17

Η Γ΄ Τάξη επισκέφθηκε τη Γ.Α.Δ.Α. για ενημέρωση σχετικά με τους κινδύνους του Διαδικτύου.

16/1/18

Η Διευθύντρια με τους μαθητές και τις μαθήτριες της χορωδίας και τον καθηγητή της μουσικής κ. Κέντρο παραβρέθηκαν στην κοπή της πίτας που οργανώθηκε στο 4ο ΚΑΠΗ Αιγάλεω.

Δείτε φωτογραφία εδώ.

2/2/18

Στο Πνευματικό Κέντρο Γ. ΡΙΤΣΟΣ, το Σχολείο μας -μαζί με άλλους φορείς- βραβεύθηκε από τον Δήμο Αιγάλεω για την εθελοντική προσφορά του στην τοπική κοινωνία μέσα από τη συμμετοχή μαθητών σε δράσεις κοινωνικής αλληλεγγύης.

6/2/18

Μαθητές της Γ΄ Τάξης επισκέφθηκαν το Μέγαρο Μουσικής, προκειμένου να παρακολουθήσουν τη διαδραστική έκθεση που είχε ως θέμα τη ζωή και τo έργο του Ολλανδού Ζωγράφου Van Gogh.

9/2/18

Μαθητές της Γ΄ Τάξης παρακολούθησαν την παράσταση «Η ΑΛΙΚΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΓΕΥΜΑΤΩΝ» στο Θέατρο ΑΝΕΣΙΣ.

25/2/18

4 μαθητές μας συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής οργανωμένο από την WEROHellas.

7/3/18

Στο πλαίσιο του μαθήματος Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, μαθητές του τμήματος Γ3 επισκέφθηκαν τη Βουλή, προκειμένου να παρακολουθήσουν πρόγραμμα σχετικό με τον Μ. Αναγνωστάκη.

8/3/18

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας, τα τμήματα Β1 και Β2 επισκέφθηκαν τη Βιομηχανία της TASTY.

9/3/18

Πραγματοποιήθηκε Περίπατος στο Αθλητικό Πάρκο Πάρνηθας.

Δείτε φωτογραφίες και βίντεο εδώ.

14/3/18

Στο πλαίσιο του μαθήματος Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, μαθητές του τμήματος Γ2 επισκέφθηκαν τη Βουλή, προκειμένου να παρακολουθήσουν πρόγραμμα σχετικό με τον Μ. Αναγνωστάκη.

16/4/18

Οι μαθητές των Γαλλικών των τμημάτων Γ2, Γ3, Γ4 επισκέφθηκαν το Γαλλικό Ινστιτούτο της Αθήνας. Εκεί, ξεναγήθηκαν στους χώρους του Ιδρύματος, ήρθαν πιο κοντά στον γαλλικό πολιτισμό και εξέφρασαν την εικόνα που έχουν για τη Γαλλία στο πλαίσιο συνέντευξης, την οποία μπορείτε να ακούσετε εδώ.

Στο πλαίσιο του μαθήματος Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, μαθητές του τμήματος Γ1 επισκέφθηκαν τη Βουλή, προκειμένου να παρακολουθήσουν πρόγραμμα σχετικό με τον Μ. Αναγνωστάκη.

29-30/4/18

Πραγματοποιήθηκε με πολύ μεγάλη επιτυχία και αρκετές συγκινήσεις η 2ήμερη εκδρομή της Γ΄ Τάξης στα ιστορικά νησιά των Σπετσών και της Ύδρας, με ορμητήριο την Ερμιόνη, Το Σχολείο μας έδειξε τα φιλοζωικά του αισθήματα υιοθετώντας ένα μικρό κουτάβι που βρήκαμε μονάχο στον δρόμο προς την Ερμιόνη.

Δείτε φωτογραφίες από την εκδρομή εδώ.

2/5/18

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας, το τμήμα Β3 επισκέφθηκε της εγκαταστάσεις της Βιομηχανίας ΚΑΡΑΜΟΛΕΓΚΟΣ στο Κορωπί.

3/5/18

Η Β΄Τάξη συμμετείχε σε βιωματικό πρόγραμμα σχετικό με την Ανακύκλωση μέσω του Κινητού Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Ανακύκλωσης που επισκέφθηκε τη γειτονιά μας.

11/5/18

Στο πλαίσιο μας Θεματικής Εβδομάδας, πραγματοποιήθηκε περίπατος πεζή για όλο το Σχολείο σε κοντινό πάρκο. Οι μαθητές συνειδητοποίησαν τα οφέλη μας πεζοπορίας ως άσκησης, ψυχαγωγίας και επιλογής μας μετακινήσεις μας.

Εργασίες των μαθητών μας από τη φετινή Θεματική Εβδομάδα μπορείτε να δείτε εδώ.

15/5/18

Τρεις μαθητές μας της Γ΄, τρεις της Β΄ και δύο της Α΄ Τάξης, μετά τη συμμετοχή τους στους Σχολικούς Μαθητικούς Αγώνες Στίβου της Γ΄ Αθήνας, προκρίθηκαν για τους αυριανούς τελικούς.

16/5/18

Οι μαθητές της Γ΄ Τάξης Ιόβου, Κοϊτσάνος, Πιπίκο και Στόγιας συμμετείχαν με μεγάλη επιτυχία στον 2ο Πειραματικό Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικών Επιστημών που οργάνωσε το Ε.Κ.Φ.Ε. Αιγάλεω.

Δείτε το σχετικό βίντεο εδώ

17/5/18

Πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία και χωρίς κανένα πρόβλημα μονοήμερη εκδρομή σε Αρχαία Κόρινθο και Ξυλόκαστρο.

Πίσω στις Δράσεις 2017-2018...