Δράσεις Εντός Σχολείου 2012-2013
19/10/12

Στο αμφιθέατρο του Σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε ημερίδα του αθλητικού συλλόγου ΕΛΛΑΣ ΠΟΝΤΙΩΝ, μέλη του οποίου τυγχάνουν και μαθητές μας.

12/10/12

Οι μαθητές της γερμανικής γλώσσας του Σχολείου μας γνώρισαν το πρόγραμμα <<Glossomobil-ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΣΕ ΔΡΑΣΗ>>.

19/12/12

Με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας προσφέρθηκε σε όλους τους μαθητές ένα σωστό πρωινό.

Φωτογραφίες και σχόλια στην τοπική εφημερίδα δείτε εδώ.

21/12/12

Μαθητές μας παρακολούθησαν στο αμφιθέατρο την ταινία <<ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ>>.

22/1/13

Όλο το Σχολείο ενημερώθηκε πάνω σε θέματα αντισεισμικής προστασίας από ομάδα της Ε.Ο.Π.Π. (Εθελοντική Ομάδα Πολιτών Περιστερίου), με την επίβλεψη των οποίων πραγματοποιήθηκε και η δεύτερη -για τη φετινή σχολική χρονιά- δοκιμή σεισμού την Πέμπτη 24/1/13.

23/1/13

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας, με νέα σύνθεση μετά τις εκλογές της 20/12/12, έκοψε την καθιερωμένη βασιλόπιτα για τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του Σχολείου.

29/1/13

Το απόγευμα υποδεχθήκαμε 3 Συναδέλφους εκπαιδευτικούς (από τη Ρουμανία, τη Γαλλία και τη Μαρτινίκα), στο πλαίσιο προπαρασκευαστικής επίσκεψης για πρόγραμμα COMENIUS. Οι σχετικές εργασίες έληξαν την Παρασκευή 1/2/13.

27/2/13

Πραγματοποιήθηκε προληπτικός ιατρικός έλεγχος σε όλους τους μαθητές μας από την Κοινωνική Υπηρεσία του Δήμου Αιγάλεω.

11/3/13

Στο Αμφιθέατρο του Σχολείου μας οργανώθηκε, με τη βοήθεια του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, Χορός, τα έσοδα του οποίου θα ενισχύσουν τα έξοδα της 3ήμερης εκδρομής της Γ΄ Τάξης.

12/3/13

Εκπρόσωποι της Ε.Ο.Π.Π. ενημέρωσαν όλους τους μαθητές μας πάνω σε θέματα Πρώτων Βοηθειών.

14/3/13

Ξεκίνησαν τα σεμινάρια της Σχολής Γονέων του Σχολείου μας για τη φετινή σχολική χρονιά.

20/3/13

Το απόγευμα, εκπρόσωποι της Ε.Ο.Π.Π. ενημέρωσαν γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας πάνω σε θέματα Πρώτων Βοηθειών.

22/3/13

Τον εορτασμό για την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου τίμησαν με τη συμμετοχή τους στην εκδήλωσή μας μαθητές από το γειτονικό Τ.Ε.Ε. Ειδικής Αγωγής Α΄ βαθμίδας συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους και τη Διευθύντρια του Σχολείου. Ενθουσιασμός επικράτησε όταν μαθήτριες και μαθητές του Σχολείου μας έκλεισαν τη γιορτή με δημοτικούς χορούς από όλη τη χώρα και τον Πόντο.

9/4/13

Όλοι οι μαθητές ενημερώθηκαν πάνω σε θέματα Υγιεινής Διατροφής από τον κ. Βλησμά Κων/νο, Διαιτολόγο συνεργαζόμενο με το Εθνικό Ίδρυμα Καρδιολογίας.

10/4/13

Το απόγευμα, ο ίδιος Διαιτολόγος ενημέρωσε γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας πάνω σε θέματα Υγιεινής Διατροφής.

11/4/13

Στο πλαίσιο της επιστημονικής έρευνας <<Πανελλήνια Επιδημιολογική Μελέτη Καταγραφής Στοματικής Υγείας>>, έγινε έλεγχος της στοματικής υγείας των μαθητών μας της Α΄ Τάξης.

Ακολούθησε προκριματικός αγώνας ποδοσφαίρου μεταξύ των τάξεων Α΄ και Β΄. Νίκησε η δεύτερη ομάδα.
Μετά τη λήξη του διδακτικού ωραρίου, ξεκίνησε η Ενισχυτική Διδασκαλία στο Σχολείο μας.

12/4/13

Ξεκίνησε η Εβδομάδα Βιβλιοθήκης : με πρωτοβουλία της Υπεύθυνης Βιβλιοθήκης του Σχολείου μας κας Πατεροπούλου, όλα τα τμήματα θα περάσουν από το Λημεράκι, προκειμένου να γνωρίσουν και να δανειστούν τα βιβλία που διαθέτει η βιβλιοθήκη του 5ου Γυμνασίου Αιγάλεω.

15/5/13

Στο Αμφιθέατρό μας, πραγματοποιήθηκε η πρώτη παράσταση του θεατρικού έργου <<ΟΔΥΣΣΕΒΑΧ>> με μαθητές και από τις 3 τάξεις του Σχολείου και υπεύθυνες καθηγήτριες την κα. Γκρίντζαλη και την κα. Παπαδοπούλου. Μουσική επένδυση από την κα. Δημητροπούλου και σκηνικά-μάσκες από την κα. Παπασταμάτη. Μεγάλη επιτυχία!!

14/6/13

Στις 11.00΄, αποχαιρετήσαμε "γλυκά" τη Γ΄ Τάξη που φεύγει από το Σχολείο μας για πιο υψηλούς στόχους. Στους μαθητές επιδόθηκε το πρώτο τεύχος της επετηρίδας του 5ου Γυμνασίου έκδοση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Στις 19.30΄, πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Σχολείου ο απολογισμός του προγράμματος «Του νερού τα παραμύθια, δέκα μύθοι και μια αλήθεια». Παρόντες, εκτός από την Υπεύθυνη καθηγήτρια κα. Δ. Φορτσερά, μαθητές που εκπόνησαν το πρόγραμμα και οι γονείς τους.

15/6/13

Στην αυλή του 5ου Γυμνασίου, πραγματοποιήθηκε ο - καθιερωμένος πλέον - Αποχαιρετιστήριος Χορός του Σχολείου, οργανωμένος από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.

Πίσω στις Δράσεις 2012-2013...